Apmaksa

Internetveikals ir sagatavojis pārskatu par preču apmaksas iespējām. Pirms veikt pirkumu, iepazīstieties ar zemāk minēto informāciju.

E-komercijas platformas Latvija un ārzemēs piedāvā dažādus apmaksas veidus, taču vispopulārākie ir norēķini ar bankas karti, pārskaitījumu  vai trešo pušu e-maksājumu platformām. Piedāvātie norēķinu veidi:

 1. Paypal,
 2. Pioneer,
 3. Webmoney,
 4. Alipay,
 5. Stripe,
 6. ar bankas karti,
 7. bezskaidras naudas pārskaitījums (caur internetbanku vai bankas filiāli), 
 8. ar skaidru naudu, 
 9. uz nomaksu (līzings, kredīts). 

Kurš ir drošākais pirkumu apmaksas veids?

Iepirkšanās Latvijā, lielākoties, notiek trīs veidos – par pirkumiem maksājot skaidrā naudā, ar bankas pārskaitījumu vai bankas karti.

Kā izvēlēties drošāko norēķinu veidu? Ir vērts sekot vienkāršiem noteikumiem. Iepērkoties nezināmos, mazāk uzticamos veikalos, jācenšas maksāt skaidrā naudā vai ar bankas karti preces saņemšanas brīdī. Ja prece netiek atvesta, nauda netiks zaudēta. Patlaban internetā ir ne mazums krāpniecisku veikalu, kas darbojas tikai kā izkārtnes, lai savāktu pircēju privāto informāciju vai piesavinātos naudu. Maksāšana preces saņemšanas brīdī palīdz izvairīties no finanšu līdzekļu zaudēšanas.

Uzticamos veikalos varam maksāt ar bankas pārskaitījumu (caur internetbanku) vai izmantojot elektronisko norēķinu starpniecības platforms. Pie uzticamiem veikaliem jāpieskaita Latvijas lielākie e-veikali – 220.lv, 1A.lv, Xnet.lv, barbora.lv, e-rimi.lv u.c., kā arī ārvalstu lielās e-komercijas platformas – amazon, ebay, hm, aliexpress, apple, sportsdirect, bestbuy, iherb un vēl vairāki lielie e-veikali.

Ārzemju interneta veikalos visbiežāk tiek piedāvāts maksāt ar bankas karti vai Paypal*. Slāvu zemēs savukārt iecienīts ir Webmoney, bet Āzijā, piemēram, Aliexpress ļauj maksāt ar karti vai Paypal līdzinieku – Alipay. No šiem trim variantiem par labāko ir atzīstams Paypal, kas pircējiem sniedz vislielākās drošības garantijas.

Preču iegāde uz nomaksu

Latvijas pircējiem, kas dod priekšroku Latvijas interneta veikaliem bieži tiek dota iespēja norēķināties par precēm pakāpeniski. Patēriņa kredīts vai preču līzings nodrošina iespējas sākt lietot preci uzreiz, maksājot par to ikmēneša maksājumu. Lai saņemtu aizdevumu pircējam ir jāatbilst šādām prasībām:

 • vecums: 20 – 76 gadi;
 • ir oficiāli un pārbaudāmi ienākumi;
 • nav sabojāta kredītvēsture;
 • aizdevuma termiņš līdz 5 gadiem;
 • aizdevuma summa atkarīga no ienākumu apjoma;
 • var tikt prasīta pirmā iemaksa, vismaz 10% apmērā.

Iegādāties preces uz nomaksu ir dārgāk, jo papildus ir jāsedz komisijas maksas un/vai procenti par naudas aizdošanu. Ieguvums turpretim ir iespēja uzreiz tikt pie kārotās preces arī situācijās, kad nav sakrāta visa nepieciešamā naudas summa. Tā kā daudzas preces ārzemēs ir lētākas, daļa Latvijas iedzīvotāju izvēlas iepirktties ārzemju e-veikalos. Galvenais ieguvums ir zemāka cena.


*Paypal ir starpnieks starp pircēju un pārdevēju un par galvenajām liek tieši pircēju intereses. Situācijās, kad prece vai pakalpojums netiek piegādāts vai būtiski neatbilst aprakstam un pārdevējs neatmaksā naudu, Paypal kompensēs zaudējumus pircējam. Rietumeiropā un ASV Paypal ir kļuvis par norēķinu zelta standartu un, ja šāda norēķinu iespēja nav, pircēji nereti izvēlas iepirkties citā interneta veikalā.